Nebankové pôžičky
Tento typ sa využíva v prípade neúspechu v bankách pri poskytnutí pôžičky. Nebankové subjekty sa nezameriavajú na bonitu klienta a ich vybavenie je podstatne rýchlejšie a v podstate aj jednoduchšie.
Nebankovú pôžičku si môžete ľahko vybaviť v pobočne nebankovej inštitúcie ale aj na internete a dokonca i po kontaktovaní inštitúcie za vami radi pošlú privátneho obchodníka, s ktorým vybavíte poskytnutie úveru.
Výška úrokových sadzieb nieje limitovaná zákonom a je podstatne vyššia ako u bánk. Jediný limit pre nebankové inštitúcie je právna norma úžery podľa § 253 Trestného zákona.
Všetky náležitosti pôžičky s nebankovým subjektom sú zakotvené v zmluve o pôžičke, ktorú je veľmi dôležité si dôkladne preštudovať a dbať na každý detail v zmluve a tým predchádzať neželaným prekvapeniam.
Vybavenie nebankovej pôžičky:
- Platný občiansky preukaz
- Kúpnu zmluvu nehnuteľnosti, list vlastníctva, výpis z katastra nehnuteľnosti
Rozdelenie, typy nebankových pôžičiek:
- Nebankové pôžičky bez registra – pôžičky s negatívnym bankovým registrom
- Online nebankové pôžičky – internetové pôžičky – spoločnosti poskytujúce pôžičky online prostredníctvom internetu.
- Nebankové pôžičky na zmenku – ide o pôžičku kde vzniká tzv. zmenka čo je písomný záväzok, že majiteľovi zmenky bude dohodnutá suma vrátená v stanovený čas.
- Pôžičky pre nezamestnaných – je to typ pôžičky určený pre ľudí bez trvalého pracovného príjmu tjz. zdroja financií. Pôžička môže byť krytá ručením alebo bez ručenia z vysokým úrokom.
Výhodou nebankových pôžičiek je bez účelovosť požičaných peňazí.
Výhody nebankových pôžičiek:
- Rýchlo vybavená pôžička
- Menšia byrokracia
- Široká možnosť žiadania o pôžičku
- Bez účelovosť pôžičky
Nevýhody nebankových pôžičiek:
- Menšia suma požičanej čiastky oproti bankovej pôžičke
- Vyššia úroková sadza